HALKI Petition in Turkish

SIGN HERE THE PETITION

Sayın Recep Tayyip Erdoğan, T.C Cumhurbaşkanı
Sayın Ahmet Davutoğlu, T.C Başbakanı .

Ekselânslar,
Lûtfen Heybeliada Ruhban Okulunu açınız.

Aşağıda imzası olanlar Heybeliada’daki Doğu Hristiyan Ortodoks kiliseleri Ruhban okulunun tekrar açılmasını desteklediğimizi ifade etmek isteriz. Kapatılana kadar tedrisatını Rumca yapan Ruhban okulu , Rum Ortodoks cemaatinin manevi,düşünsel ve kültürel hayatını temsil etmektedir.

Eğitim ve öğrenimin beşiği olarak, Heybeliada Ruhban okulu, kapanış tarihi olan 1971e kadar, dünyanın her tarafından , değişik kültürel ve etnik kökenli öğrenci misafir etmekteydi. Ruhban eğitim merkezi olarak dünyanın en eski kuruluşlarından biridir. Aynı Zaman’da bütün Hristiyan alemi için tarihi bir merkez ve kıymetli bir hazinedir.

ÇAĞRININ İZAHI
ÇAĞDAŞ Heybeliada Ruhban okulu 1844 yılında İstanbul’da Aya Triada manastırında açılmıştır. 1955 ve 1964 yıllarında Rum Ortodoks Hristiyanlarına karşı yapılan olaylar ve akabinde sınır dışı edilmelerden sonra, 1971 yılında Ruhban okulunun kapatılması, aynı zamanda , Lozan anlaşmasının 37 ve 44 maddelerinin, Birleşmiş Milletler Tüzüğünün, Avrupa insan hakları sözleşmesinin ve de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği’nin temel esaslarını ihlâli demektir.

T.C hükümeti, farklı uygulamalarını örtmek maksadı ile, Yunanistan’a , Heybeliada Ruhban Okulu ile ilgisi olmayan, okul tedrisatının yasaklandığı devirde hiç var olmayan konular öne sürmektedir.

Heybeliada Ruhban okulunun tedrisatı yasaklanırken , başka özel kolejler, Türkiye’nin bu husustaki farklılık politikasını ispat edercesine , normal olarak faaliyetlerine devam etmişlerdir. Amerikan Kongresi ve AB Meclis’i Heybeliada Ruhban Okulunun tekrar faaliyete geçmesini isteyen bildiriler benimsemiştir.En az iki ABD Başkanı ve aralarında PAPA’nın da bulunduğu dünyaca tanınan yüzlerce politik ve dini şahsiyet, Türk makamlarından, Heybeliada Ruhban Okulu için uygulanan farklılık politikasının kaldırılmasını talep etmişlerdir.

Lütfen siz de sesinizle katılın! Çağrıyı şimdi imzalayın! Facebook, Twitter, Email …..
heryerde paylaşın.

ÇAĞRIYI ŞİMDİ BURADA İMZALAYIN

SIGN HERE THE PETITIONSIGN HERE THE PETITION

International Hellenic Association